badpaa
10 بهمن 1401 - 14:53

فعالیت 86 صندوق خرد زنان در کردستان/زنان روستائی مشارکت کنندگان فعال حوزه تولید

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان از فعالیت 86 صندوق خرد زنان در استان خبر داد و گفت: حمایت از بانوان توانمند روستائی در عرصه تولید می تواند زمینه رشد جامعه مولد را دوچندان کند.

 به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، پیمان اسکندری ظهر امروز در جلسه صندوق خرد زنان روستایی استان کردستان اظهار کرد: زنان روستایی نقش فزاینده ای در تولید ایفا می‌کنند و توانسته‌اند چرخه تولید روستا را به حرکت در آورند.

وی افزود: صندوق‌های اعتبارات خرد در وزارت جهاد کشاورزی از سال 1379 با همکاری مرکز تحقیقات روستایی در تمام استان‌ها با هدف دسترسی آسان و سریع زنان روستایی و عشایری به منابع مالی، ترویج فرهنگ پس‌انداز، توسعه مشاغل و کسب وکارهای کوچک و محلی و تقویت مشارکت زنان روستایی در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی تشکیل شده است.

وی یکی از موانع مهم توسعه فعالیت‌های زنان روستایی را عدم دسترسی آنها به منابع مالی و اعتباری دانست و افزود: طی تفاهم‌نامه‌ای که از سال 1393 با صندوق کارآفرینی امید منعقد شده زنان ساکن در روستاها که توان فعالیت در عرصه‌های مختلف تولیدی را چه به صورت انفرادی و چه به صورت گروهی دارند و به عضویت صندوق‌های خرد زنان روستائی در آمده و پس از تایید و معرفی مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان مرتبط، نسبت به اخذ تسهیلات اقدام و فعالیت تولیدی خود را آغاز می‌نمایند.

وی گفت: در این صندوق‌ها زنان روستایی با اندوختن سرمایه‌های اندک خود وام دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه ضمانت وام گیرنده به صورت زنجیره‌ای بین اعضا صورت می‌گیرد، گفت: وام‌های اعطا شده برای انجام فعالیت‌های کشاورزی و تولیدی و با اولویت فعالیت‌های گروهی پرداخت می‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با اشاره به فعالیت 86 صندوق خرد زنان در استان کردستان، تصریح کرد: تعداد 32 صندوق در سال جاری تاسیس شده که شهرستان دیواندره فعال ترین صندوق‌های خرد زنان روستائی را با تعداد بالغ بر یک هزار و 12 نفر عضو رکوردداراست.

اسکندری تصریح کرد: بسیاری از اعضای صندوق‌های خرد زنان روستائی استان به کارآفرینان برتر در سطح استان و حتی کشور تبدیل شده‌اند که توانسته‌اند کمک حال تعداد زیادی از بانوانی باشند که خود سرپرست خانوار است.

وی افزود: طرح اعتبارات خرد تلاشی برای استفاده آسان و سریع زنان روستایی از تسهیلات کم بهره است که کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی پس از اطلاع‌رسانی از طریق معتمدین محلی نسبت به نیازسنجی فعالیت‌ها در روستاها اقدام نموده و پس از آموزش فعالیت‌ها به متقاضیان شرایط اخذ تسهیلات توسط متقاضی را فراهم آورده و متقاضی پس از اخذ تسهیلات فعالیت خود را در زمینه مرتبط آغاز می‌نماید.

انتهای پیام/2330/71

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007654